Linnea Olsson


Representerar:  Abbekås Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2006-05-16

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 118
Totalt poäng: 227,81
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 57
Totalt poäng: 227,81
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
American College Golf Women10129,97127,9101010
Junior Masters Invitational6152,7396,19145
SGF Golf Ranking Damer112,399,29001
SGF Golf Ranking Flickor587,4053,39045
Svenska Juniortouren Div 1122,1917,07011
Svenska Juniortouren Div 2130,2420,94111
Svenska Juniortouren Elit Flickor478,0459,38014

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
134202682026 Islanders Collegiate Invitational- Presented by Susser BankUSAAmerican College Golf Women00358,07100,00 %58,07
277202517Norberg OpenSWEJunior Masters Invitational01 76,8651,92 %39,91
323202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor08 29,60100,00 %29,60
466202528Richard S Johnson Junior Open by TitleistSWEJunior Masters Invitational00335,6073,08 %26,02
568202526Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 201 30,2469,23 %20,94
651202543The Diamante IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women01919,31100,00 %19,31
764202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 104 22,1976,92 %17,07
821202621Swedish Junior Classic 54 hål WAGRSWEJunior Masters Invitational05 16,90100,00 %16,90

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 3202639Golfweek Red Sky Classic USAAmerican College Golf Women0930,00100,00 %0,00Lista
 14202628Slaget om Skåne Elit #4 WAGR by TitleistSWESGF Golf Ranking Flickor15 6,19100,00 %6,19Lista
 16202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor20 8,57100,00 %8,57Lista
 1820262454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters InvitationalWD  100,00 % Lista
821202621Swedish Junior Classic 54 hål WAGRSWEJunior Masters Invitational05 16,90100,00 %16,90Lista
323202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor08 29,60100,00 %29,60Lista
 262026162026 Southland Conference Womens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Women0168,20100,00 %8,20Lista
 28202614ULM InvitationalUSAAmerican College Golf Women0643,96100,00 %3,96Lista
 31202611Riverbend IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women0489,51100,00 %9,51Lista
134202682026 Islanders Collegiate Invitational- Presented by Susser BankUSAAmerican College Golf Women00358,07100,00 %58,07Lista
 3620266Texas State InvitationalUSAAmerican College Golf Women0534,46100,00 %4,46Lista
651202543The Diamante IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women01919,31100,00 %19,31Lista
 55202539Johnie ImesUSAAmerican College Golf Women0506,7394,23 %6,34Lista
 56202538The Lady ClericoUSAAmerican College Golf Women02511,6492,31 %10,74Lista
 57202537MSU/Payne Stewart MemorialUSAAmerican College Golf Women0318,0990,38 %7,31Lista
 62202532PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor10 14,3780,77 %11,61Lista
 63202531Delsjö Junior Open WAGRSWEJunior Masters Invitational12 7,9078,85 %6,23Lista
764202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 104 22,1976,92 %17,07Lista
 65202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer44 12,3975,00 %9,29Lista
466202528Richard S Johnson Junior Open by TitleistSWEJunior Masters Invitational00335,6073,08 %26,02Lista
568202526Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 201 30,2469,23 %20,94Lista
 69202525Slaget om Skåne Elit #3SWESGF Golf Ranking Flickor07 11,2067,31 %7,54Lista
 74202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor23 8,8357,69 %5,09Lista
07620251854 Junior Tour by Visit Trelleborg 2/7SWESGF Golf Ranking Flickor03 22,6553,85 %12,20Lista
277202517Norberg OpenSWEJunior Masters Invitational01 76,8651,92 %39,91Lista
077202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor12 31,0451,92 %16,12Lista
07920251554 Junior Tour by Visit Trelleborg 1/7SWESGF Golf Ranking Flickor02 32,9948,08 %15,86Lista
080202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational01215,4746,15 %7,14Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB