Rasmus Granroth


Representerar:  Upsala Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2007-01-03

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 407
Totalt poäng: 136,91
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 186
Totalt poäng: 136,91
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Future Series Herrar317,1714,41013
Junior Masters Invitational15115,7396,680715
SGF Golf Ranking Herrar23,002,40002
SGF Golf Ranking Pojkar14114,0496,630514
Svenska Juniortouren Div 1513,0512,31004
Svenska Juniortouren Div 2520,4712,62014
Svenska Juniortouren Elit Pojkar12,692,69001

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
118202625Slaget om STHLM ElitSWESGF Golf Ranking Pojkar02 39,54100,00 %39,54
216202627JMI Junior Open Täby GKSWEJunior Masters Invitational00327,14100,00 %27,14
363202532Callaway CupSWEJunior Masters Invitational03 19,0878,85 %15,04
466202529COBRA/PUMA JMISWEJunior Masters Invitational03 19,5973,08 %14,32
573202522Slaget om Stockholm FutureSWESGF Golf Ranking Pojkar03 21,1459,62 %12,60
622202621Swedish Junior Classic 54 hål WAGRSWEJunior Masters Invitational07 10,49100,00 %10,49
757202538SGDF InvitationalSWESGF Golf Ranking Pojkar06 9,8890,38 %8,93
862202533Slaget om Stockholm Elit FINALSWESGF Golf Ranking Pojkar13 10,9580,77 %8,84

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 10202633Callaway CupSWEJunior Masters Invitational17 4,60100,00 %4,60Lista
 10202633Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar46 2,69100,00 %2,69Lista
 12202631Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 2NR 0,97100,00 %0,97Lista
 13202630Burvik Open by ECUSSWEFuture Series Herrar17 8,15100,00 %8,15Lista
 15202628Slaget om STHLM ElitSWESGF Golf Ranking Pojkar0441,86100,00 %1,86Lista
216202627JMI Junior Open Täby GKSWEJunior Masters Invitational00327,14100,00 %27,14Lista
 17202626Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 125 2,80100,00 %2,80Lista
 17202626DM UpplandSWESGF Golf Ranking Herrar30 1,27100,00 %1,27Lista
 17202626Slaget om STHLM ElitSWESGF Golf Ranking Pojkar32 2,54100,00 %2,54Lista
118202625Slaget om STHLM ElitSWESGF Golf Ranking Pojkar02 39,54100,00 %39,54Lista
 19202624Slaget om Dalarna #2SWESGF Golf Ranking Pojkar06 5,28100,00 %5,28Lista
 19202624Haninge JMISWEJunior Masters Invitational26 3,04100,00 %3,04Lista
 21202622Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 136 2,73100,00 %2,73Lista
622202621Swedish Junior Classic 54 hål WAGRSWEJunior Masters Invitational07 10,49100,00 %10,49Lista
 24202619Svenska Juniortouren Div 1 #1SWESvenska Juniortouren Div 137 2,04100,00 %2,04Lista
 25202618JMI Magnus Jakobssons MemorialSWEJunior Masters Invitational25 3,81100,00 %3,81Lista
 2920261454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Pojkar34 3,98100,00 %3,98Lista
 5420254154 Junior Tour by Visit Trelleborg 6/7SWESGF Golf Ranking Pojkar37 2,2896,15 %2,19Lista
757202538SGDF InvitationalSWESGF Golf Ranking Pojkar06 9,8890,38 %8,93Lista
059202536Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 114 5,4886,54 %4,74Lista
862202533Slaget om Stockholm Elit FINALSWESGF Golf Ranking Pojkar13 10,9580,77 %8,84Lista
 62202533Svenska Juniortouren Div 1 #5SWESvenska Juniortouren Div 1WD  80,77 % Lista
363202532Callaway CupSWEJunior Masters Invitational03 19,0878,85 %15,04Lista
 63202532Drottningholms 36:anSWEJunior Masters Invitational27 3,5278,85 %2,78Lista
 64202531Slaget om Stockholm Elit 5SWESGF Golf Ranking Pojkar34 3,4676,92 %2,66Lista
 64202531Hagge Junior OpenSWEJunior Masters Invitational15 3,9676,92 %3,05Lista
 64202531Svartinge Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar36 4,0176,92 %3,08Lista
065202530Burvik Open by ECUSSWEFuture Series Herrar33 5,7675,00 %4,32Lista
 65202530Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 236 1,2275,00 %0,92Lista
466202529COBRA/PUMA JMISWEJunior Masters Invitational03 19,5973,08 %14,32Lista
 67202528Richard S Johnson Junior Open by TitleistSWEJunior Masters Invitational0601,4971,15 %1,06Lista
 67202528JMI Täby Svea Leasing Junior OpenSWEJunior Masters Invitational0700,7271,15 %0,51Lista
 68202527Ängsö International JMI 54 hål WAGR Presented by CollegeserviceSWEJunior Masters Invitational17 3,8069,23 %2,63Lista
068202527Slaget om Stockholm Elit 4SWESGF Golf Ranking Pojkar15 5,4069,23 %3,74Lista
 69202526Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 213 3,5067,31 %2,36Lista
 70202525Slaget om Stockholm Elit 2SWESGF Golf Ranking Pojkar41 2,0565,38 %1,34Lista
 70202525Sala Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar48 1,7365,38 %1,13Lista
071202524Huvudstadens Junior OpenSWEJunior Masters Invitational0255,1563,46 %3,27Lista
 72202523Svenska Juniortouren Div 2 #2SWESvenska Juniortouren Div 219 2,3961,54 %1,47Lista
073202522Torshälla OpenSWEFuture Series Herrar0483,2659,62 %1,94Lista
573202522Slaget om Stockholm FutureSWESGF Golf Ranking Pojkar03 21,1459,62 %12,60Lista
075202520Svenska Juniortouren Div 2 #1SWESvenska Juniortouren Div 203 12,3955,77 %6,91Lista
076202519Swedish Junior Classic 54 hål WAGRSWEJunior Masters Invitational18 5,3253,85 %2,86Lista
077202518JMI Magnus Jakobssons MemorialSWEJunior Masters Invitational22 4,0251,92 %2,09Lista
 103202444More is BetterSWESGF Golf Ranking Pojkar44 1,671,92 %0,03Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB