Louise Rydqvist


Representerar:  Värnamo Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Pro
Födelsedatum: 2001-07-18

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 11
Totalt poäng: 7 681,15
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer1150,4566,55011
American College Golf Women64687,481876,83166
Damtouren Sverige4200,38141,41004
Epson Tour10,000,00000
Ladies European Tour168215,888147,720111
LET Access Series6339,22321,55015
LPGA Tour10,000,00001

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
12202641Aramco Korean ChampionshipKORLadies European Tour11 1 401,70100,00 %1 401,70
211202632PIF London ChampionshipENGLadies European Tour22 1 233,70100,00 %1 233,70
38202635KPMG Womens Irish OpenIRLLadies European Tour04 1 191,93100,00 %1 191,93
45202638La Sella OpenSPALadies European Tour17 1 161,87100,00 %1 161,87
585202510Darius Rucker IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women0012 793,0036,54 %1 020,52
610202633VP Bank Swiss Ladies OpenSUILadies European Tour11 791,40100,00 %791,40
74202639Buccellati Ladies Italian OpenITALadies European Tour23 450,71100,00 %450,71
823202620Amundi German MastersGERLadies European Tour25 429,32100,00 %429,32

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
12202641Aramco Korean ChampionshipKORLadies European Tour11 1 401,70100,00 %1 401,70Lista
74202639Buccellati Ladies Italian OpenITALadies European Tour23 450,71100,00 %450,71Lista
45202638La Sella OpenSPALadies European Tour17 1 161,87100,00 %1 161,87Lista
38202635KPMG Womens Irish OpenIRLLadies European Tour04 1 191,93100,00 %1 191,93Lista
610202633VP Bank Swiss Ladies OpenSUILadies European Tour11 791,40100,00 %791,40Lista
211202632PIF London ChampionshipENGLadies European Tour22 1 233,70100,00 %1 233,70Lista
 12202631Womens Irish ChallengeIRLLET Access Series08 131,54100,00 %131,54Lista
 13202630Pitch 15 OpenHanbury Manor ENGLET Access Series33 56,06100,00 %56,06Lista
016202627Hulencourt Women’s OpenBELLadies European Tour31 335,45100,00 %335,45Lista
017202626Tipsport Czech Ladies OpenTJELadies European Tour24 413,28100,00 %413,28Lista
 18202625Dutch Ladies OpenNEDLadies European TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 21202622Jabra Ladies OpenFRALadies European TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 22202621Lalla Meryem CupMORLadies European TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
823202620Amundi German MastersGERLadies European Tour25 429,32100,00 %429,32Lista
025202618MCB Ladies Classic - MauritiusMAULadies European Tour27 412,68100,00 %412,68Lista
 26202617Investec South African Womens OpenRSALadies European TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 27202616Joburg Ladies OpenRSALadies European TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 57202538Lavaux Ladies OpenSUILET Access Series22 71,2890,38 %64,43Lista
 58202537Hauts de France Pas de Calis Golf OpenFRALET Access Series45 0,0088,46 %0,00Lista
 59202536Rose Ladies OpenENGLET Access Series29 80,3486,54 %69,53Lista
061202534Hills OpenSWELadies European Tour23 393,8582,69 %325,68Lista
 63202532Ahlsell Trophy by Destination JönköpingSWEDamtouren Sverige33 24,7578,85 %19,51Lista
 64202531Q-Tour Himmerland ChampionshipDENLET Access SeriesMC 0,0076,92 %0,00Lista
 66202529Casella Golf ChampionshipUSAEpson TourMC 0,0073,08 %0,00Lista
 67202528Västerås Open by MoreGolf MastercardSWEDamtouren Sverige12 77,7671,15 %55,33Lista
 68202527Swedish Strokeplay Championship by Dormy Future StarsSWEDamtouren Sverige24 35,8669,23 %24,83Lista
 69202526PGA of Sweden Championship LanderydSWEDamtouren Sverige14 62,0167,31 %41,74Lista
 74202521NCAA DI Womens National ChampionshipUSAAmerican College Golf Women036114,2857,69 %65,93Lista
076202519NCAA Charlottesville RegionalUSAAmerican College Golf Women004774,7553,85 %417,17Lista
079202516SEC Womens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Women007634,5148,08 %305,05Lista
 81202514Augusta National Womens Amateur ChampionshipUSAAmatörtävling Damer027150,4544,23 %66,55Lista
585202510Darius Rucker IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women0012 793,0036,54 %1 020,52Lista
08920256Therese Hession Regional ChallengeUSAAmerican College Golf Women018236,2728,85 %68,15Lista
 101202446The ANNIKA driven by Gainbridge LPGA at PelicanUSALPGA Tour67 0,005,77 %0,00Lista
 104202443Jackson T. Stephens CupUSAAmerican College Golf Women016134,670,00 %0,00Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB