Theo Northun


Representerar:  Upsala Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2006-11-07

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 221
Totalt poäng: 270,63
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 69
Totalt poäng: 270,63
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Cutter & Buck Tour17,287,28001
Future Series Herrar213,3313,33002
Junior Masters Invitational14246,48216,122914
SGF Golf Ranking Herrar212,6711,58002
SGF Golf Ranking Pojkar13127,92106,961312
Svenska Juniortouren Div 1330,4229,53013
Svenska Juniortouren Div 219,265,52011
Svenska Juniortouren Elit Pojkar526,7426,43004

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
115202626Slaget om STHLM ElitSWESGF Golf Ranking Pojkar01 69,10100,00 %69,10
220202621Swedish Junior Classic 54 hål WAGRSWEJunior Masters Invitational01 51,65100,00 %51,65
369202524Huvudstadens Junior OpenSWEJunior Masters Invitational00267,9767,31 %45,75
414202627Ängsö International JMI 54 hål WAGRSWEJunior Masters Invitational01 40,81100,00 %40,81
522202619Svenska Juniortouren Div 1 #1SWESvenska Juniortouren Div 103 24,53100,00 %24,53
623202618JMI Magnus Jakobssons MemorialSWEJunior Masters Invitational07 14,04100,00 %14,04
717202624Haninge JMISWEJunior Masters Invitational07 13,71100,00 %13,71
84202637Falkenberg OpenSWEFuture Series Herrar21 11,04100,00 %11,04

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 1202640NGL Qualifying School 1 SWECutter & Buck Tour22 7,28100,00 %7,28Lista
 3202638JMI Final 2026SWEJunior Masters Invitational20 9,12100,00 %9,12Lista
84202637Falkenberg OpenSWEFuture Series Herrar21 11,04100,00 %11,04Lista
 8202633Callaway CupSWEJunior Masters Invitational09 9,15100,00 %9,15Lista
 8202633Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar25 5,93100,00 %5,93Lista
 10202631Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar42 7,12100,00 %7,12Lista
 11202630Burvik Open by ECUSSWEFuture Series Herrar45 2,29100,00 %2,29Lista
 13202628Slaget om STHLM ElitSWESGF Golf Ranking Pojkar0273,82100,00 %3,82Lista
414202627Ängsö International JMI 54 hål WAGRSWEJunior Masters Invitational01 40,81100,00 %40,81Lista
115202626Slaget om STHLM ElitSWESGF Golf Ranking Pojkar01 69,10100,00 %69,10Lista
 15202626Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 125 2,80100,00 %2,80Lista
717202624Haninge JMISWEJunior Masters Invitational07 13,71100,00 %13,71Lista
017202624Kumla Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar20 9,13100,00 %9,13Lista
018202623Svenska Juniortouren Elit #2SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar29 9,05100,00 %9,05Lista
220202621Swedish Junior Classic 54 hål WAGRSWEJunior Masters Invitational01 51,65100,00 %51,65Lista
522202619Svenska Juniortouren Div 1 #1SWESvenska Juniortouren Div 103 24,53100,00 %24,53Lista
623202618JMI Magnus Jakobssons MemorialSWEJunior Masters Invitational07 14,04100,00 %14,04Lista
 24202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit PojkarMC 2,64100,00 %2,64Lista
 2720261454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWESGF Golf Ranking Pojkar50 1,94100,00 %1,94Lista
 5220254154 Junior Tour by Visit Trelleborg 6/7SWESGF Golf Ranking PojkarWD  100,00 % Lista
054202539MöllepinanSWESGF Golf Ranking Pojkar05 9,9996,15 %9,61Lista
 55202538JMI Final 2025SWEJunior Masters Invitational35 4,4994,23 %4,23Lista
 60202533Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar48 2,0084,62 %1,69Lista
061202532Callaway CupSWEJunior Masters Invitational08 9,6782,69 %8,00Lista
 62202531Slaget om Stockholm Elit 5SWESGF Golf Ranking Pojkar26 4,8080,77 %3,88Lista
 62202531Hagge Junior OpenSWEJunior Masters Invitational13 4,8580,77 %3,92Lista
 62202531Svartinge Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar36 4,0180,77 %3,24Lista
 64202529COBRA/PUMA JMISWEJunior Masters Invitational14 4,8876,92 %3,75Lista
 65202528Richard S Johnson Junior Open by TitleistSWEJunior Masters Invitational0393,6775,00 %2,75Lista
065202528JMI Täby Svea Leasing Junior OpenSWEJunior Masters Invitational0266,3975,00 %4,79Lista
066202527Ängsö International JMI 54 hål WAGR Presented by CollegeserviceSWEJunior Masters Invitational12 6,0873,08 %4,44Lista
 66202527Slaget om Stockholm Elit 4SWESGF Golf Ranking Pojkar26 3,2173,08 %2,35Lista
 67202526Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 125 3,0971,15 %2,20Lista
068202525Slaget om Stockholm Elit 2SWESGF Golf Ranking Pojkar15 6,3469,23 %4,39Lista
 68202525Sala Open - Ligma TourSWESGF Golf Ranking Herrar34 3,5469,23 %2,45Lista
369202524Huvudstadens Junior OpenSWEJunior Masters Invitational00267,9767,31 %45,75Lista
 71202522Slaget om Stockholm ElitSWESGF Golf Ranking Pojkar45 2,1363,46 %1,35Lista
073202520Svenska Juniortouren Div 2 #1SWESvenska Juniortouren Div 204 9,2659,62 %5,52Lista
 76202517SGDF Grand OpeningSWESGF Golf Ranking Pojkar35 2,5753,85 %1,38Lista
07820251554 Junior Tour by Visit Trelleborg 1/7SWESGF Golf Ranking Pojkar11 10,7450,00 %5,37Lista
0101202444More is BetterSWESGF Golf Ranking Pojkar13 9,275,77 %0,53Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB