Olle Fogelström


Representerar:  Varbergs Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2009-03-23

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 338
Totalt poäng: 162,50
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 138
Totalt poäng: 162,50
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Future Series Herrar111,0411,04001
Junior Masters Invitational1382,4581,460412
SGF Golf Ranking Pojkar956,3747,02039
Svenska Juniortouren Div 1432,1129,79014
Svenska Juniortouren Div 2249,9049,90122
Svenska Juniortouren Elit Pojkar12,462,46001

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
112202631Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 201 36,40100,00 %36,40
211202632Falkenberg Junior Open by Cobra/PumaSWEJunior Masters Invitational02 29,92100,00 %29,92
310202633Svenska Juniortouren Div 1 #5SWESvenska Juniortouren Div 103 24,74100,00 %24,74
415202628Slaget om GöteborgSWESGF Golf Ranking Pojkar05 18,14100,00 %18,14
518202625Ringenäs JMI sponsored by FJ & TitleistSWEJunior Masters Invitational06 17,99100,00 %17,99
617202626Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 204 13,50100,00 %13,50
76202637Falkenberg OpenSWEFuture Series Herrar21 11,04100,00 %11,04
816202627Tylösand Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational10 10,77100,00 %10,77

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 1202642Svartinge Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar18 5,61100,00 %5,61Lista
 5202638JMI Final 2026SWEJunior Masters InvitationalMC 2,57100,00 %2,57Lista
76202637Falkenberg OpenSWEFuture Series Herrar21 11,04100,00 %11,04Lista
 7202636Svenska Juniortouren Elit #6SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar45 2,46100,00 %2,46Lista
 10202633Slaget om Göteborg SGF Golf Ranking Pojkar26 1,61100,00 %1,61Lista
310202633Svenska Juniortouren Div 1 #5SWESvenska Juniortouren Div 103 24,74100,00 %24,74Lista
 10202633GKN AEROSPACE JUNIOR OPEN- JMISWEJunior Masters Invitational37 2,19100,00 %2,19Lista
211202632Falkenberg Junior Open by Cobra/PumaSWEJunior Masters Invitational02 29,92100,00 %29,92Lista
112202631Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 201 36,40100,00 %36,40Lista
415202628Slaget om GöteborgSWESGF Golf Ranking Pojkar05 18,14100,00 %18,14Lista
 15202628Jönköping TaylorMade Junior OpenSWEJunior Masters Invitational0411,90100,00 %1,90Lista
816202627Tylösand Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational10 10,77100,00 %10,77Lista
016202627Titleist JMI OpenSWEJunior Masters Invitational17 3,43100,00 %3,43Lista
617202626Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 204 13,50100,00 %13,50Lista
518202625Ringenäs JMI sponsored by FJ & TitleistSWEJunior Masters Invitational06 17,99100,00 %17,99Lista
018202625Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational23 3,37100,00 %3,37Lista
 19202624Haninge JMISWEJunior Masters Invitational47 1,38100,00 %1,38Lista
023202620Slaget om STHLM FutureSWESGF Golf Ranking Pojkar17 2,75100,00 %2,75Lista
025202618Gräppås PING Junior Open 36 hålSWEJunior Masters Invitational37 2,32100,00 %2,32Lista
025202618JMI TorslandaSWEJunior Masters Invitational23 2,69100,00 %2,69Lista
 53202542Svartinge Junior ChallengeSWESGF Golf Ranking Pojkar47 1,4498,08 %1,41Lista
056202539Hofgården Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar08 8,9292,31 %8,23Lista
057202538SGDF InvitationalSWESGF Golf Ranking Pojkar24 2,0090,38 %1,81Lista
059202536Svenska Juniortouren Div 1 #6SWESvenska Juniortouren Div 125 2,7886,54 %2,41Lista
063202532Falkenberg Junior OpenSWEJunior Masters Invitational33 2,7378,85 %2,15Lista
 70202525Haverdal Junior Open by PINGSWEJunior Masters Invitational54 1,1965,38 %0,78Lista
 72202523Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 146 1,3961,54 %0,86Lista
075202520Svenska Juniortouren Div 1 #1SWESvenska Juniortouren Div 123 3,2055,77 %1,78Lista
 77202518Söderslätts Open Vår By Cobra & PUMASWESGF Golf Ranking Pojkar0401,9951,92 %1,03Lista
080202515Slaget om Skåne Elit #1 - S:t Arild Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar12 13,9146,15 %6,42Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB