Alan Kvint


Representerar:  Hills Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2010-08-26

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Herrar
Placering: 318
Totalt poäng: 174,61
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Pojkar
Placering: 130
Totalt poäng: 174,61
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Bogeys & Birdies Junior Cup16,856,85011
Junior Masters Invitational9137,6091,89058
SGF Golf Ranking Pojkar19203,82167,631918
Svenska Juniortouren Div 1518,2516,13005
Svenska Juniortouren Div 2315,4314,39013
Svenska Juniortouren Elit Pojkar516,2614,88002

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
110202633Slaget om Göteborg SGF Golf Ranking Pojkar01 35,01100,00 %35,01
276202519Tylösand Junior OpenSWEJunior Masters Invitational02 46,8853,85 %25,24
377202518JMI TorslandaSWEJunior Masters Invitational02 44,3651,92 %23,03
461202534Slaget Om Göteborg 5SWESGF Golf Ranking Pojkar03 27,7182,69 %22,91
515202628Slaget om GöteborgSWESGF Golf Ranking Pojkar05 18,14100,00 %18,14
63202640Swedish Golf Team Invitational SGF Golf Ranking Pojkar08 18,08100,00 %18,08
75202638Slaget om GöteborgSWESGF Golf Ranking Pojkar05 17,31100,00 %17,31
882202513Spring Swing omg 3SWESGF Golf Ranking Pojkar02 35,1642,31 %14,88

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
63202640Swedish Golf Team Invitational SGF Golf Ranking Pojkar08 18,08100,00 %18,08Lista
 4202639Hofgård Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar06 11,23100,00 %11,23Lista
75202638Slaget om GöteborgSWESGF Golf Ranking Pojkar05 17,31100,00 %17,31Lista
 8202635Bogeys & Birdies Junior Cup – Riksfinal P16SWEBogeys & Birdies Junior Cup03 6,85100,00 %6,85Lista
 10202633Svenska Juniortouren Elit #5SWESvenska Juniortouren Elit Pojkar17 8,97100,00 %8,97Lista
110202633Slaget om Göteborg SGF Golf Ranking Pojkar01 35,01100,00 %35,01Lista
 11202632Sweden WAGR by Göteborgs GolfförbundSWESGF Golf Ranking Pojkar40 1,97100,00 %1,97Lista
 12202631Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 153 1,33100,00 %1,33Lista
515202628Slaget om GöteborgSWESGF Golf Ranking Pojkar05 18,14100,00 %18,14Lista
 16202627Stenson Sunesson Junior Challenge by CaseSWESGF Golf Ranking PojkarWD  100,00 % Lista
 17202626Svenska Juniortouren Div 1 #3SWESvenska Juniortouren Div 119 4,12100,00 %4,12Lista
01920262454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters Invitational06 13,62100,00 %13,62Lista
021202622Svenska Juniortouren Div 2 #2SWESvenska Juniortouren Div 206 11,39100,00 %11,39Lista
 22202621JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational24 4,72100,00 %4,72Lista
 24202619Svenska Juniortouren Div 1 #1SWESvenska Juniortouren Div 114 4,76100,00 %4,76Lista
025202618Gräppås PING Junior Open 36 hålSWEJunior Masters Invitational07 12,57100,00 %12,57Lista
 26202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit PojkarMC 1,94100,00 %1,94Lista
 31202612Spring Swing omg 2 SGF Golf Ranking Pojkar18 3,79100,00 %3,79Lista
 55202540Swedish Golf Team InvitationalSWESGF Golf Ranking Pojkar27 4,8494,23 %4,56Lista
 56202539Hofgården Junior OpenSWESGF Golf Ranking Pojkar19 3,4092,31 %3,14Lista
057202538JMI Final 2025SWEJunior Masters Invitational17 9,2690,38 %8,37Lista
 58202537Söderslätts Open Höst By Cobra & PUMASWESGF Golf Ranking Pojkar0273,8188,46 %3,37Lista
 59202536Svenska Juniortouren Div 2 #6SWESvenska Juniortouren Div 229 1,4586,54 %1,25Lista
461202534Slaget Om Göteborg 5SWESGF Golf Ranking Pojkar03 27,7182,69 %22,91Lista
 62202533Svenska Juniortouren Div 1 #5SWESvenska Juniortouren Div 116 5,0880,77 %4,10Lista
 63202532PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Pojkar35 3,9678,85 %3,12Lista
 64202531Delsjö Junior Open WAGRSWEJunior Masters Invitational26 4,8976,92 %3,76Lista
 65202530Svenska Juniortouren Elit #4 JSM SlagSWESvenska Juniortouren Elit Pojkar44 5,1675,00 %3,87Lista
 68202527Stenson Sunesson Junior Challenge By CaseSWESGF Golf Ranking Pojkar42 2,5669,23 %1,77Lista
 69202526Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 218 2,5967,31 %1,74Lista
070202525Juniorgolf@båstadSWESGF Golf Ranking Pojkar08 9,8465,38 %6,43Lista
 72202523Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 126 2,9661,54 %1,82Lista
 74202521JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters InvitationalWD  57,69 % Lista
 75202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit PojkarWD  55,77 % Lista
276202519Tylösand Junior OpenSWEJunior Masters Invitational02 46,8853,85 %25,24Lista
377202518JMI TorslandaSWEJunior Masters Invitational02 44,3651,92 %23,03Lista
 78202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit PojkarMC 0,1950,00 %0,10Lista
 8020251554 Junior Tour by Visit Trelleborg 1/7SWESGF Golf Ranking Pojkar35 2,9546,15 %1,36Lista
 81202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational0641,3044,23 %0,58Lista
882202513Spring Swing omg 3SWESGF Golf Ranking Pojkar02 35,1642,31 %14,88Lista
 83202512Spring Swing omg 2SWESGF Golf Ranking Pojkar44 1,2340,38 %0,50Lista
 103202444More is BetterSWESGF Golf Ranking Pojkar35 2,831,92 %0,05Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB