Ebba Norström


Representerar:  Örebro City Golf & Country Club
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2011-07-26

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 171
Totalt poäng: 119,94
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 95
Totalt poäng: 119,94
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Bogeys & Birdies Junior Cup217,6516,92022
Junior Masters Invitational1490,2784,050912
SGF Golf Ranking Flickor1592,0084,0921215
Svenska Juniortouren Div 1318,6218,11013
Svenska Juniortouren Div 2982,3475,04199
Svenska Juniortouren Elit Flickor213,0413,04001

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
122202619Svenska Juniortouren Div 2 #1SWESvenska Juniortouren Div 201 27,21100,00 %27,21
24202637Slaget om VästergötlandSWESGF Golf Ranking Flickor01 20,33100,00 %20,33
315202626Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 202 13,47100,00 %13,47
420202621JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational09 13,13100,00 %13,13
514202627JMI Junior Open Täby GKSWEJunior Masters Invitational00212,60100,00 %12,60
619202622Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 109 11,32100,00 %11,32
76202635Bogeys & Birdies Junior Cup – Riksfinal F15SWEBogeys & Birdies Junior Cup03 11,30100,00 %11,30
810202631Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 205 10,58100,00 %10,58

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 2202639SJT TourfinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor23 6,67100,00 %6,67Lista
 3202638JMI Final 2026SWEJunior Masters InvitationalMC 6,69100,00 %6,69Lista
24202637Slaget om VästergötlandSWESGF Golf Ranking Flickor01 20,33100,00 %20,33Lista
 5202636Svenska Juniortouren Div 2 #6SWESvenska Juniortouren Div 203 5,73100,00 %5,73Lista
76202635Bogeys & Birdies Junior Cup – Riksfinal F15SWEBogeys & Birdies Junior Cup03 11,30100,00 %11,30Lista
 8202633Svenska Juniortouren Div 1 #5SWESvenska Juniortouren Div 120 3,97100,00 %3,97Lista
 9202632Stockholm Girls OpenSWESGF Golf Ranking Flickor29 6,33100,00 %6,33Lista
010202631JMI PGA ProTime hosted by Pontus NyholmSWEJunior Masters Invitational02 8,76100,00 %8,76Lista
810202631Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 205 10,58100,00 %10,58Lista
 11202630Kumla Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational05 5,20100,00 %5,20Lista
 13202628Slaget om Östergötland #3SWESGF Golf Ranking Flickor04 4,18100,00 %4,18Lista
514202627JMI Junior Open Täby GKSWEJunior Masters Invitational00212,60100,00 %12,60Lista
315202626Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 202 13,47100,00 %13,47Lista
 17202624Haninge JMISWEJunior Masters Invitational11 6,19100,00 %6,19Lista
018202623Robert Karlsson Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor01 9,56100,00 %9,56Lista
619202622Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 109 11,32100,00 %11,32Lista
420202621JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational09 13,13100,00 %13,13Lista
 21202620Vreta Ping Junior OpenSWEJunior Masters Invitational09 4,89100,00 %4,89Lista
122202619Svenska Juniortouren Div 2 #1SWESvenska Juniortouren Div 201 27,21100,00 %27,21Lista
 23202618JMI Magnus Jakobssons MemorialSWEJunior Masters Invitational15 5,52100,00 %5,52Lista
023202618Slaget om Östergötland #1SWESGF Golf Ranking Flickor06 6,19100,00 %6,19Lista
024202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 6,37100,00 %6,37Lista
028202613Spring Swing omg 3 SGF Golf Ranking Flickor03 7,61100,00 %7,61Lista
04920254454 Junior Tour by Visit Trelleborg FINALSWESGF Golf Ranking Flickor04 5,65100,00 %5,65Lista
 5220254154 Junior Tour by Visit Trelleborg 6/7SWESGF Golf Ranking Flickor10 3,66100,00 %3,66Lista
 54202539Hofgården Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor12 4,7196,15 %4,53Lista
055202538JMI Final 2025SWEJunior Masters InvitationalMC 6,4194,23 %6,04Lista
 57202536Svenska Juniortouren Div 2 #6SWESvenska Juniortouren Div 207 3,8190,38 %3,44Lista
058202535Teen Cup Riksfinal F14SWEBogeys & Birdies Junior Cup03 6,3588,46 %5,62Lista
059202534Slaget Om Göteborg 5SWESGF Golf Ranking Flickor06 4,9686,54 %4,29Lista
 60202533Svenska Juniortouren Div 1 #5SWESvenska Juniortouren Div 113 3,3384,62 %2,82Lista
 61202532JMI Karlstad GKSWEJunior Masters Invitational07 3,4782,69 %2,87Lista
 61202532Slaget om Östergötland 4SWESGF Golf Ranking Flickor07 3,3582,69 %2,77Lista
062202531Kumla Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational03 6,1880,77 %4,99Lista
063202530Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 205 3,8378,85 %3,02Lista
 66202527Östgöta Junior OpenSWEJunior Masters Invitational05 3,3573,08 %2,45Lista
067202526Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 203 5,8471,15 %4,16Lista
069202524Slaget om Östergötland 3SWESGF Golf Ranking Flickor06 4,5967,31 %3,09Lista
070202523Svenska Juniortouren Div 2 #2SWESvenska Juniortouren Div 203 6,0965,38 %3,98Lista
071202522JMI kval Hammarö GKSWEJunior Masters Invitational07 4,3063,46 %2,73Lista
073202520Svenska Juniortouren Div 2 #1SWESvenska Juniortouren Div 204 5,7859,62 %3,45Lista
074202519Slaget om Östergötland 2SWESGF Golf Ranking Flickor06 5,4757,69 %3,16Lista
075202518JMI Magnus Jakobssons MemorialSWEJunior Masters Invitational14 3,5855,77 %2,00Lista
077202516Slaget om Östergötland 1SWESGF Golf Ranking Flickor10 1,8951,92 %0,98Lista
07820251554 Junior Tour by Visit Trelleborg 1/7SWESGF Golf Ranking Flickor15 3,5250,00 %1,76Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB