Linnea Olsson


Representerar:  Abbekås Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2006-05-16

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 118
Totalt poäng: 230,98
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 56
Totalt poäng: 230,98
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
American College Golf Women10129,97128,4201010
Junior Masters Invitational6152,7398,80145
SGF Golf Ranking Damer112,399,53001
SGF Golf Ranking Flickor587,4054,95045
Svenska Juniortouren Div 1122,1917,50011
Svenska Juniortouren Div 2130,2421,52111
Svenska Juniortouren Elit Flickor478,0460,15014

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
133202682026 Islanders Collegiate Invitational- Presented by Susser BankUSAAmerican College Golf Women00358,07100,00 %58,07
276202517Norberg OpenSWEJunior Masters Invitational01 76,8653,85 %41,39
322202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor08 29,60100,00 %29,60
465202528Richard S Johnson Junior Open by TitleistSWEJunior Masters Invitational00335,6075,00 %26,70
567202526Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 201 30,2471,15 %21,52
650202543The Diamante IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women01919,31100,00 %19,31
763202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 104 22,1978,85 %17,50
820202621Swedish Junior Classic 54 hål WAGRSWEJunior Masters Invitational05 16,90100,00 %16,90

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 2202639Golfweek Red Sky Classic USAAmerican College Golf Women0930,00100,00 %0,00Lista
 13202628Slaget om Skåne Elit #4 WAGR by TitleistSWESGF Golf Ranking Flickor15 6,19100,00 %6,19Lista
 15202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor20 8,57100,00 %8,57Lista
 1720262454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters InvitationalWD  100,00 % Lista
820202621Swedish Junior Classic 54 hål WAGRSWEJunior Masters Invitational05 16,90100,00 %16,90Lista
322202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor08 29,60100,00 %29,60Lista
 252026162026 Southland Conference Womens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Women0168,20100,00 %8,20Lista
 27202614ULM InvitationalUSAAmerican College Golf Women0643,96100,00 %3,96Lista
 30202611Riverbend IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women0489,51100,00 %9,51Lista
133202682026 Islanders Collegiate Invitational- Presented by Susser BankUSAAmerican College Golf Women00358,07100,00 %58,07Lista
 3520266Texas State InvitationalUSAAmerican College Golf Women0534,46100,00 %4,46Lista
650202543The Diamante IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women01919,31100,00 %19,31Lista
 54202539Johnie ImesUSAAmerican College Golf Women0506,7396,15 %6,47Lista
 55202538The Lady ClericoUSAAmerican College Golf Women02511,6494,23 %10,97Lista
 56202537MSU/Payne Stewart MemorialUSAAmerican College Golf Women0318,0992,31 %7,47Lista
 61202532PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor10 14,3782,69 %11,88Lista
 62202531Delsjö Junior Open WAGRSWEJunior Masters Invitational12 7,9080,77 %6,38Lista
763202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 104 22,1978,85 %17,50Lista
 64202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer44 12,3976,92 %9,53Lista
465202528Richard S Johnson Junior Open by TitleistSWEJunior Masters Invitational00335,6075,00 %26,70Lista
567202526Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 201 30,2471,15 %21,52Lista
 68202525Slaget om Skåne Elit #3SWESGF Golf Ranking Flickor07 11,2069,23 %7,75Lista
 73202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor23 8,8359,62 %5,26Lista
07520251854 Junior Tour by Visit Trelleborg 2/7SWESGF Golf Ranking Flickor03 22,6555,77 %12,63Lista
276202517Norberg OpenSWEJunior Masters Invitational01 76,8653,85 %41,39Lista
076202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor12 31,0453,85 %16,71Lista
07820251554 Junior Tour by Visit Trelleborg 1/7SWESGF Golf Ranking Flickor02 32,9950,00 %16,50Lista
079202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational01215,4748,08 %7,44Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB