Ebba Norström


Representerar:  Örebro City Golf & Country Club
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2011-07-26

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 168
Totalt poäng: 119,94
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 92
Totalt poäng: 119,94
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Bogeys & Birdies Junior Cup217,6516,80022
Junior Masters Invitational1490,2783,530912
SGF Golf Ranking Flickor1592,0083,4721215
Svenska Juniortouren Div 1318,6218,04013
Svenska Juniortouren Div 2982,3474,55199
Svenska Juniortouren Elit Flickor213,0413,04001

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
123202619Svenska Juniortouren Div 2 #1SWESvenska Juniortouren Div 201 27,21100,00 %27,21
25202637Slaget om VästergötlandSWESGF Golf Ranking Flickor01 20,33100,00 %20,33
316202626Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 202 13,47100,00 %13,47
421202621JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational09 13,13100,00 %13,13
515202627JMI Junior Open Täby GKSWEJunior Masters Invitational00212,60100,00 %12,60
620202622Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 109 11,32100,00 %11,32
77202635Bogeys & Birdies Junior Cup – Riksfinal F15SWEBogeys & Birdies Junior Cup03 11,30100,00 %11,30
811202631Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 205 10,58100,00 %10,58

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 3202639SJT TourfinalSWESvenska Juniortouren Elit Flickor23 6,67100,00 %6,67Lista
 4202638JMI Final 2026SWEJunior Masters InvitationalMC 6,69100,00 %6,69Lista
25202637Slaget om VästergötlandSWESGF Golf Ranking Flickor01 20,33100,00 %20,33Lista
 6202636Svenska Juniortouren Div 2 #6SWESvenska Juniortouren Div 203 5,73100,00 %5,73Lista
77202635Bogeys & Birdies Junior Cup – Riksfinal F15SWEBogeys & Birdies Junior Cup03 11,30100,00 %11,30Lista
 9202633Svenska Juniortouren Div 1 #5SWESvenska Juniortouren Div 120 3,97100,00 %3,97Lista
 10202632Stockholm Girls OpenSWESGF Golf Ranking Flickor29 6,33100,00 %6,33Lista
011202631JMI PGA ProTime hosted by Pontus NyholmSWEJunior Masters Invitational02 8,76100,00 %8,76Lista
811202631Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 205 10,58100,00 %10,58Lista
 12202630Kumla Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational05 5,20100,00 %5,20Lista
 14202628Slaget om Östergötland #3SWESGF Golf Ranking Flickor04 4,18100,00 %4,18Lista
515202627JMI Junior Open Täby GKSWEJunior Masters Invitational00212,60100,00 %12,60Lista
316202626Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 202 13,47100,00 %13,47Lista
 18202624Haninge JMISWEJunior Masters Invitational11 6,19100,00 %6,19Lista
019202623Robert Karlsson Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor01 9,56100,00 %9,56Lista
620202622Svenska Juniortouren Div 1 #2SWESvenska Juniortouren Div 109 11,32100,00 %11,32Lista
421202621JMI Öijared Junior OpenSWEJunior Masters Invitational09 13,13100,00 %13,13Lista
 22202620Vreta Ping Junior OpenSWEJunior Masters Invitational09 4,89100,00 %4,89Lista
123202619Svenska Juniortouren Div 2 #1SWESvenska Juniortouren Div 201 27,21100,00 %27,21Lista
 24202618JMI Magnus Jakobssons MemorialSWEJunior Masters Invitational15 5,52100,00 %5,52Lista
024202618Slaget om Östergötland #1SWESGF Golf Ranking Flickor06 6,19100,00 %6,19Lista
025202617Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit FlickorMC 6,37100,00 %6,37Lista
029202613Spring Swing omg 3 SGF Golf Ranking Flickor03 7,61100,00 %7,61Lista
05020254454 Junior Tour by Visit Trelleborg FINALSWESGF Golf Ranking Flickor04 5,65100,00 %5,65Lista
 5320254154 Junior Tour by Visit Trelleborg 6/7SWESGF Golf Ranking Flickor10 3,6698,08 %3,59Lista
 55202539Hofgården Junior OpenSWESGF Golf Ranking Flickor12 4,7194,23 %4,44Lista
056202538JMI Final 2025SWEJunior Masters InvitationalMC 6,4192,31 %5,92Lista
 58202536Svenska Juniortouren Div 2 #6SWESvenska Juniortouren Div 207 3,8188,46 %3,37Lista
059202535Teen Cup Riksfinal F14SWEBogeys & Birdies Junior Cup03 6,3586,54 %5,50Lista
060202534Slaget Om Göteborg 5SWESGF Golf Ranking Flickor06 4,9684,62 %4,20Lista
 61202533Svenska Juniortouren Div 1 #5SWESvenska Juniortouren Div 113 3,3382,69 %2,75Lista
 62202532JMI Karlstad GKSWEJunior Masters Invitational07 3,4780,77 %2,80Lista
 62202532Slaget om Östergötland 4SWESGF Golf Ranking Flickor07 3,3580,77 %2,71Lista
063202531Kumla Junior Open JMISWEJunior Masters Invitational03 6,1878,85 %4,87Lista
064202530Svenska Juniortouren Div 2 #4SWESvenska Juniortouren Div 205 3,8376,92 %2,95Lista
 67202527Östgöta Junior OpenSWEJunior Masters Invitational05 3,3571,15 %2,38Lista
068202526Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 203 5,8469,23 %4,04Lista
070202524Slaget om Östergötland 3SWESGF Golf Ranking Flickor06 4,5965,38 %3,00Lista
071202523Svenska Juniortouren Div 2 #2SWESvenska Juniortouren Div 203 6,0963,46 %3,86Lista
072202522JMI kval Hammarö GKSWEJunior Masters Invitational07 4,3061,54 %2,65Lista
074202520Svenska Juniortouren Div 2 #1SWESvenska Juniortouren Div 204 5,7857,69 %3,33Lista
075202519Slaget om Östergötland 2SWESGF Golf Ranking Flickor06 5,4755,77 %3,05Lista
076202518JMI Magnus Jakobssons MemorialSWEJunior Masters Invitational14 3,5853,85 %1,93Lista
078202516Slaget om Östergötland 1SWESGF Golf Ranking Flickor10 1,8950,00 %0,95Lista
07920251554 Junior Tour by Visit Trelleborg 1/7SWESGF Golf Ranking Flickor15 3,5248,08 %1,69Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB