Meja Örtengren


Representerar:  Landeryds Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2005-01-03

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 7
Totalt poäng: 10 053,25
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 1
Totalt poäng: 10 053,25
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer85615,045215,73077
American College Golf Women1814571,649305,6421717
Damtouren Sverige1331,03229,17011
Ladies European Tour21492,201262,63111
LPGA Tour10,000,00000
SGF Golf Ranking Damer2551,87515,70022

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
150202544Nanea InvitationalUSAAmerican College Golf Women0012 439,00100,00 %2 439,00
212202630European Ladies Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Damer0021 801,41100,00 %1 801,41
360202534Hills OpenSWELadies European Tour01 1 492,2084,62 %1 262,63
428202614Augusta National Womens Amateur ChampionshipUSAAmatörtävling Damer0041 095,10100,00 %1 095,10
554202540World Amateur Team Championship - Espirito Santo TrophySGPAmatörtävling Damer005985,3296,15 %947,42
64202638Jackson T. Stephens CupUSAAmerican College Golf Women003917,11100,00 %917,11
729202613Charles Schwab Womens CollegiateUSAAmerican College Golf Women005877,11100,00 %877,11
822202620NCAA Stanford RegionalUSAAmerican College Golf Women005713,47100,00 %713,47

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
64202638Jackson T. Stephens CupUSAAmerican College Golf Women003917,11100,00 %917,11Lista
212202630European Ladies Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Damer0021 801,41100,00 %1 801,41Lista
 13202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer02 407,19100,00 %407,19Lista
 14202628European Ladies Team ChampionshipIRLAmatörtävling Damer0000,00100,00 %0,00Lista
 16202626The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer009585,86100,00 %585,86Lista
 19202623U.S. Womens OpenUSALPGA TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 20202622NCAA DI Womens National Championship- Match PlayUSAAmerican College Golf Women0000,00100,00 %0,00Lista
 20202622NCAA DI Womens National ChampionshipUSAAmerican College Golf Women014336,72100,00 %336,72Lista
822202620NCAA Stanford RegionalUSAAmerican College Golf Women005713,47100,00 %713,47Lista
 262026162026 ACC Womens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Women011364,39100,00 %364,39Lista
428202614Augusta National Womens Amateur ChampionshipUSAAmatörtävling Damer0041 095,10100,00 %1 095,10Lista
729202613Charles Schwab Womens CollegiateUSAAmerican College Golf Women005877,11100,00 %877,11Lista
 3320269Bruin Wave InvitationalUSAAmerican College Golf Women006530,04100,00 %530,04Lista
150202544Nanea InvitationalUSAAmerican College Golf Women0012 439,00100,00 %2 439,00Lista
052202542Stanford IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women008631,33100,00 %631,33Lista
554202540World Amateur Team Championship - Espirito Santo TrophySGPAmatörtävling Damer005985,3296,15 %947,42Lista
 56202538Jackson T. Stephens CupUSAAmerican College Golf Women017161,1192,31 %148,72Lista
360202534Hills OpenSWELadies European Tour01 1 492,2084,62 %1 262,63Lista
 63202531AIG Womens OpenENGLadies European TourMC 0,0078,85 %0,00Lista
064202530European Ladies Amateur ChampionshipGERAmatörtävling Damer006742,9876,92 %571,52Lista
 65202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer06 144,6875,00 %108,51Lista
 66202528European Ladies Team ChampionshipFRAAmatörtävling Damer014103,1873,08 %75,40Lista
 68202526PGA of Sweden Championship LanderydSWEDamtouren Sverige03 331,0369,23 %229,17Lista
073202521NCAA DI Womens National ChampionshipUSAAmerican College Golf Women010532,7059,62 %317,57Lista
075202519NCAA Norman RegionalUSAAmerican College Golf Women0031 003,1055,77 %559,42Lista
0782025162025 ACC Womens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Women007597,8850,00 %298,94Lista
 80202514Augusta National Womens Amateur ChampionshipUSAAmatörtävling Damer014301,1946,15 %139,01Lista
081202513Charles Schwab Womens CollegiateUSAAmerican College Golf Women0041 045,1144,23 %462,26Lista
 84202510Juli Inkster Meadow Club CollegiateUSAAmerican College Golf Women010365,9038,46 %140,73Lista
08720257San Diego State ClassicUSAAmerican College Golf Women0011 554,0032,69 %508,04Lista
0102202444Nanea InvitationalUSAAmerican College Golf Women02 1 580,593,85 %60,79Lista
0104202442Stanford IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women05 922,080,00 %0,00Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB