Meja Örtengren


Representerar:  Landeryds Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2005-01-03

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 7
Totalt poäng: 10 042,52
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 1
Totalt poäng: 10 042,52
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
Amatörtävling Damer85615,045133,70077
American College Golf Women1814447,599816,3021717
Damtouren Sverige1331,03216,44011
Ladies European Tour21492,201205,24111
LPGA Tour10,000,00000
SGF Golf Ranking Damer2551,87510,14022

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
152202544Nanea InvitationalUSAAmerican College Golf Women0012 439,00100,00 %2 439,00
214202630European Ladies Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Damer0021 801,41100,00 %1 801,41
362202534Hills OpenSWELadies European Tour01 1 492,2080,77 %1 205,24
430202614Augusta National Womens Amateur ChampionshipUSAAmatörtävling Damer0041 095,10100,00 %1 095,10
56202638Jackson T. Stephens CupUSAAmerican College Golf Women003917,11100,00 %917,11
656202540World Amateur Team Championship - Espirito Santo TrophySGPAmatörtävling Damer005985,3292,31 %909,53
731202613Charles Schwab Womens CollegiateUSAAmerican College Golf Women005877,11100,00 %877,11
83202641Windy City Collegiate ClassicUSAAmerican College Golf Women004798,03100,00 %798,03

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
83202641Windy City Collegiate ClassicUSAAmerican College Golf Women004798,03100,00 %798,03Lista
56202638Jackson T. Stephens CupUSAAmerican College Golf Women003917,11100,00 %917,11Lista
214202630European Ladies Amateur ChampionshipSWEAmatörtävling Damer0021 801,41100,00 %1 801,41Lista
 15202629Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer02 407,19100,00 %407,19Lista
 16202628European Ladies Team ChampionshipIRLAmatörtävling Damer0000,00100,00 %0,00Lista
 18202626The Womens Amateur ChampionshipSCOAmatörtävling Damer009585,86100,00 %585,86Lista
 21202623U.S. Womens OpenUSALPGA TourMC 0,00100,00 %0,00Lista
 22202622NCAA DI Womens National Championship- Match PlayUSAAmerican College Golf Women0000,00100,00 %0,00Lista
 22202622NCAA DI Womens National ChampionshipUSAAmerican College Golf Women014336,72100,00 %336,72Lista
024202620NCAA Stanford RegionalUSAAmerican College Golf Women005713,47100,00 %713,47Lista
 282026162026 ACC Womens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Women011364,39100,00 %364,39Lista
430202614Augusta National Womens Amateur ChampionshipUSAAmatörtävling Damer0041 095,10100,00 %1 095,10Lista
731202613Charles Schwab Womens CollegiateUSAAmerican College Golf Women005877,11100,00 %877,11Lista
 3520269Bruin Wave InvitationalUSAAmerican College Golf Women006530,04100,00 %530,04Lista
152202544Nanea InvitationalUSAAmerican College Golf Women0012 439,00100,00 %2 439,00Lista
054202542Stanford IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women008631,3396,15 %607,05Lista
656202540World Amateur Team Championship - Espirito Santo TrophySGPAmatörtävling Damer005985,3292,31 %909,53Lista
 58202538Jackson T. Stephens CupUSAAmerican College Golf Women017161,1188,46 %142,52Lista
362202534Hills OpenSWELadies European Tour01 1 492,2080,77 %1 205,24Lista
 65202531AIG Womens OpenENGLadies European TourMC 0,0075,00 %0,00Lista
066202530European Ladies Amateur ChampionshipGERAmatörtävling Damer006742,9873,08 %542,95Lista
 67202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer06 144,6871,15 %102,95Lista
 68202528European Ladies Team ChampionshipFRAAmatörtävling Damer014103,1869,23 %71,43Lista
 70202526PGA of Sweden Championship LanderydSWEDamtouren Sverige03 331,0365,38 %216,44Lista
075202521NCAA DI Womens National ChampionshipUSAAmerican College Golf Women010532,7055,77 %297,08Lista
077202519NCAA Norman RegionalUSAAmerican College Golf Women0031 003,1051,92 %520,84Lista
0802025162025 ACC Womens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Women007597,8846,15 %275,94Lista
 82202514Augusta National Womens Amateur ChampionshipUSAAmatörtävling Damer014301,1942,31 %127,43Lista
083202513Charles Schwab Womens CollegiateUSAAmerican College Golf Women0041 045,1140,38 %422,06Lista
 86202510Juli Inkster Meadow Club CollegiateUSAAmerican College Golf Women010365,9034,62 %126,66Lista
08920257San Diego State ClassicUSAAmerican College Golf Women0011 554,0028,85 %448,27Lista
0104202444Nanea InvitationalUSAAmerican College Golf Women02 1 580,590,00 %0,00Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB