Linnea Olsson


Representerar:  Abbekås Golfklubb
Nation: SWE
Pro/Am: Amatör
Födelsedatum: 2006-05-16

Aktuell ranking

Rankinglista: SGF Ranking Damer
Placering: 123
Totalt poäng: 221,09
Medräknade tävlingar: 8

Rankinglista: SGF Ranking Flickor
Placering: 62
Totalt poäng: 221,09
Medräknade tävlingar: 8


TourAntal starterErhållna poängPoäng räknasSegrarTopp-10Klarade kval
American College Golf Women11138,03134,5801111
Junior Masters Invitational6152,7390,97145
SGF Golf Ranking Damer112,398,82001
SGF Golf Ranking Flickor587,4050,27045
Svenska Juniortouren Div 1122,1916,22011
Svenska Juniortouren Div 2130,2419,77111
Svenska Juniortouren Elit Flickor478,0457,85014

SGF Ranking: bästa medräknade placeringar (max 8)


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknas
136202682026 Islanders Collegiate Invitational- Presented by Susser BankUSAAmerican College Golf Women00358,07100,00 %58,07
279202517Norberg OpenSWEJunior Masters Invitational01 76,8648,08 %36,95
325202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor08 29,60100,00 %29,60
468202528Richard S Johnson Junior Open by TitleistSWEJunior Masters Invitational00335,6069,23 %24,65
570202526Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 201 30,2465,38 %19,77
653202543The Diamante IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women01919,3198,08 %18,94
723202621Swedish Junior Classic 54 hål WAGRSWEJunior Masters Invitational05 16,90100,00 %16,90
866202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 104 22,1973,08 %16,22

SGF Ranking: samtliga tävlingsresultat senaste 104 veckorna


Bästa 8RankveckaÅrVeckaTävlingLandTourPlacErhållna poängFaktorPoäng räknasLista
 2202642Golf Iconic ClassicUSAAmerican College Golf Women0428,06100,00 %8,06Lista
 5202639Golfweek Red Sky Classic USAAmerican College Golf Women0930,00100,00 %0,00Lista
 16202628Slaget om Skåne Elit #4 WAGR by TitleistSWESGF Golf Ranking Flickor15 6,19100,00 %6,19Lista
 18202626Svenska Juniortouren Elit #3 JSM MatchSWESvenska Juniortouren Elit Flickor20 8,57100,00 %8,57Lista
 2020262454 Junior Tour by Visit TrelleborgSWEJunior Masters InvitationalWD  100,00 % Lista
723202621Swedish Junior Classic 54 hål WAGRSWEJunior Masters Invitational05 16,90100,00 %16,90Lista
325202619Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor08 29,60100,00 %29,60Lista
 282026162026 Southland Conference Womens Golf ChampionshipUSAAmerican College Golf Women0168,20100,00 %8,20Lista
 30202614ULM InvitationalUSAAmerican College Golf Women0643,96100,00 %3,96Lista
 33202611Riverbend IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women0489,51100,00 %9,51Lista
136202682026 Islanders Collegiate Invitational- Presented by Susser BankUSAAmerican College Golf Women00358,07100,00 %58,07Lista
 3820266Texas State InvitationalUSAAmerican College Golf Women0534,46100,00 %4,46Lista
653202543The Diamante IntercollegiateUSAAmerican College Golf Women01919,3198,08 %18,94Lista
 57202539Johnie ImesUSAAmerican College Golf Women0506,7390,38 %6,08Lista
 58202538The Lady ClericoUSAAmerican College Golf Women02511,6488,46 %10,30Lista
 59202537MSU/Payne Stewart MemorialUSAAmerican College Golf Women0318,0986,54 %7,00Lista
 64202532PGA Junior ChampionshipSWESGF Golf Ranking Flickor10 14,3776,92 %11,05Lista
 65202531Delsjö Junior Open WAGRSWEJunior Masters Invitational12 7,9075,00 %5,93Lista
866202530Svenska Juniortouren Div 1 #4SWESvenska Juniortouren Div 104 22,1973,08 %16,22Lista
 67202529Lag-SM DamerSWESGF Golf Ranking Damer44 12,3971,15 %8,82Lista
468202528Richard S Johnson Junior Open by TitleistSWEJunior Masters Invitational00335,6069,23 %24,65Lista
570202526Svenska Juniortouren Div 2 #3SWESvenska Juniortouren Div 201 30,2465,38 %19,77Lista
 71202525Slaget om Skåne Elit #3SWESGF Golf Ranking Flickor07 11,2063,46 %7,11Lista
 76202520Svenska Juniortouren Elit #1SWESvenska Juniortouren Elit Flickor23 8,8353,85 %4,75Lista
07820251854 Junior Tour by Visit Trelleborg 2/7SWESGF Golf Ranking Flickor03 22,6550,00 %11,33Lista
279202517Norberg OpenSWEJunior Masters Invitational01 76,8648,08 %36,95Lista
079202517Grand OpeningSWESvenska Juniortouren Elit Flickor12 31,0448,08 %14,92Lista
08120251554 Junior Tour by Visit Trelleborg 1/7SWESGF Golf Ranking Flickor02 32,9944,23 %14,59Lista
082202514More is better JMISWEJunior Masters Invitational01215,4742,31 %6,55Lista

(C) Svenska Golfförbundet och Golfdata AB